00%

İletişim

Instagram


En Son Bloglar

KAFEİN NEDİR?

Kafein, faydalarının ve zararlarının sıkça tartışıldığı, kimilerinin kurtarıcı olarak görürken.. Read more

BARİSTA KİMDİR?

Kafede otururken önümüze gelen veya internette gezinirken karşımıza çıkan, estetik.. Read more

KAHVE NEDİR, NASIL YAPILIR, NASIL ÜRETİLİR?

Kahve, coffea isimli ağacın meyvelerinden  çeşitli işlemler sonucu  çekirdeklerinin ayrılması.. Read more

admin - Aralık 24, 2021

KAFEİN NEDİR?

Kafein, faydalarının ve zararlarının sıkça tartışıldığı, kimilerinin kurtarıcı olarak görürken kimilerinin ölümcül bir şeymiş gibi yaklaştığı, kahve ve çay gibi bitkilerde bolca bulunan bir maddedir. Kahveseverler olarak hepimizin kafein hakkında az çok bilgisi ve fikri var, fakat ortaya atılan iddialarda kafeinle alakası olmayan nitelikler yükleniyor bu maddeye. Biz de bu spekülasyonlara fırsat vermemek için dünyanın en yüksek kafein oranına sahip kahvesinin üreticisi olarak sanıldığı kadar zararlı bir şey olmadığını, hatta insan hayatını kolaylaştıran faydalı özelliklerinin bulunduğunu defalarca söyledik. Faydalarını ve zararlarını karşılaştırınca sizin de fikirlerimize katılacağınız umuyoruz.

Kafein Tablosu

KAFEİN NEDİR?

Kafein, uyarıcı etkileri bulunan ergojenik bir maddedir. Vücuda alındığı zaman kısa süreli de olsa uykuya özgü sinyalleri beyne göndererek enerji ve odaklanmayı artırır. Bu sayede sabahları ayılma, mesai sonlarında toparlanma, sporsal faaliyetlerde performansı artırma gibi önemli faydaları bulunur. Hafızayı geliştirir, ayrıca metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını destekler.

Kafeinin zararı ise yüksek miktarda tüketildiğine kalp çarpıntısı, el titremesi gibi sonuçlar doğurmasıdır. Fakat yeteri miktarda alındığında kesinlikle zararı yoktur. İdeal miktarı kilogram başına 4-6 mg arasıdır. Yani 75 kilogram biri için günde 300-450 mg arası kafein almak oldukça faydalıdır. En büyük kafein kaynağı ise elbette kahvedir.

KAFEİN BAĞIMLILIK YAPAR MI?

İnsanların çoğu bu yanılgıdan dolayı kafeinden uzak durmaya çalışıyor, fakat kafein bağımlılığı sanıldığı gibi tehlikeli bir şey değildir. Kafein bağımlılığı veya kafein toleransı, kişinin uzun bir süre kafein alması sonucu etkilenmemeye başlamasıdır.. Yani her gün 400 mg kafein alan biriyseniz, bir süre sonra odaklanma, enerji artışı gibi etkileri hissetmemeye başlarsınız. Kafein alımını kestiğinizde ise normalde olmayan bir yorgunluk hissedebilirsiniz. Fakat bir iki gün kafein almayı bırakırsanız vücudunuz tamamen kendine eski haline döner ve tekrar kafein tüketmeye başlayabilirsiniz.

KAHVENİN/KAFEİNİN FAYDALARI 

İçinde çeşitli besin maddeleri ve yüksek düzeyde antioksidan içeren kahve, birçok hastalığa karşı korunmamıza yardımcı oluyor. Bu konuyla ilgili yapılan araştırmalarda düzenli kahve tüketen bireylerin çeşitli hastalıklara yakalanma riskinin, kahve içmeyenlere göre çok daha düşük olduğu kanıtlandı. İşte filtre kahvenin hayatımızı kolaylaştıran mucizevi etkileri;

  • İçeriğindeki kafein sayesinde yorgunluk hissini azaltır ve enerji seviyesini yükseltir. Uzun süre odaklanmayı sağlar.
  • Metabolizma hızını %3-11 arasında yükseltir. Bu da yağ yakmamıza yardımcı olur.
  • Adrenalin seviyesini artırır ve hissedilen yorgunluğu azaltır. Bu yönüyle fiziksel güç gerektiren aktivitelerde performansı önemli ölçüde artırır.
  • B2, B5, B3, manganez ve potasyum gibi vitamin ve mineralleri içerir.
  • Dünya üzerinde birçok insanı olumsuz yönde etkileyen Tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riskini %50 oranında azaltır.
  • Alzheimer ve demans hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde düşürür.
  • Karaciğeri korumaya yardımcı olur.

KAHVENİN/KAFEİNİN ZARARLARI

  • Anne karnındaki bebek, kafeine herhangi birine oranla çok daha duyarlıdır. Bu yüzden hamile kadınlar günde bir fincandan fazla kahve içmemelidir.
  • Geç saatlerde içilen kahve uykusuzluğa sebep olabilir.
  • Yüksek kafein alımı kalp çarpıntısı gibi sorunlara sebebiyet verebilir.
Posted in Goodeer Coffee
Previous
All posts
Next

© 2024 Goodeer Coffee. All Rights Reserved.

Bu sitenin alt yapısı Buhusoft.com tarafından sağlanmaktadır.