00%

İletişim

Instagram


En Son Bloglar

KAFEİN NEDİR?

Kafein, faydalarının ve zararlarının sıkça tartışıldığı, kimilerinin kurtarıcı olarak görürken.. Read more

BARİSTA KİMDİR?

Kafede otururken önümüze gelen veya internette gezinirken karşımıza çıkan, estetik.. Read more

KAHVE NEDİR, NASIL YAPILIR, NASIL ÜRETİLİR?

Kahve, coffea isimli ağacın meyvelerinden  çeşitli işlemler sonucu  çekirdeklerinin ayrılması.. Read more

admin - Aralık 24, 2021

BARİSTA KİMDİR?

Kafede otururken önümüze gelen veya internette gezinirken karşımıza çıkan, estetik ve lezzetli görüntüsüyle kendine hayran bırakan kahvelerin mimarı baristalar git gide insanlarda daha çok merak uyandırmaya başlıyor.. Herhangi bir insanın hobisinin mesleği haline gelmesi çok değerli bir şey elbette, bu yüzden bir kahvesever için de baristalık mesleği her zaman ilgi çekici olmuştur.

BARİSTA NEDİR, BARİSTA NE İŞ YAPAR

barista

En kısa tanımıyla kahveyi hazırlayan ve sunan kişiye barista denir. Barista, dilimize İtalyanca’dan geçen bir kelimedir. Bir mekanda barın temizliğinden düzenine kadar tüm sorumluluk baristaya aittir. Bu yüzden teorik bilgi ve pratik beceri kadar titizlik de bir barista için oldukça önemlidir. Kahvenin doğru malzemelerde lezzetli bir şekilde yapılması, müşteriyi etkileyecek biçimde süslenmesi ve hazırlanan kahvenin doğru ısıda sunulması baristanın sorumluğundadır. Bu yüzden mesleki tecrübe çok önemlidir.

NASIL BARİSTA OLUNUR?

LATTE ART

Planlı bir eğitim sürecini geçerek veya işin içinde en alt pozisyondan başlayarak baristalığı öğrenebilirsiniz. İki yöntemin de kendine göre avantajları ve dezavantajları var fakat barista olarak çalışmaya başladıktan sonra hangi seviyede kalacağınız tamamen sizin yeteneğinize ve kararlılığınıza bağlıdır.

BARİSTA OLMAK İÇİN SAHİP OLUNMASI GEREKENLER

TEORİK KAHVE BİLGİSİ:

Kahveyi iyi yapmak tabii ki önemli, fakat yapılan kahve hakkında bilgi sahibi olmak da bir barista için çok önemlidir. Bir barista hazırladığı kahvenin malzemeleri kadar tarihini de iyi bilmeli ve gerektiği yerde karşısındakine bu bilgileri aktarabilmelidir.

EL BECERİSİ:

Tıpkı bir aşçı gibi barista da elindeki malzemeleri en doğru şekilde kullanmayı bilmelidir. Espressonun yoğunluğunun az olması, lattenin baloncuklarla kaplı olması gibi teknik hatalardan kaynaklanan sorunlar, kahvenin yanlış hazırlandığını gösterir ve lezzetsiz bir kahve deneyimine sebep olur. Barista kahve hazırlarken tüm aşamaları en doğru şekilde yapabilmelidir.

SUNUM YETENEĞİ:

Günümüzde kabul edin veya etmeyin, bir ürünün değerini işlevi/lezzeti kadar görüntüsü de belirliyor. Bu yüzden latte art gibi sunumsal becerilerle hazırlayacağınız kahveler her zaman müşterinin daha çok hoşuna gidecektir.

TEMİZLİK:

Günün sonunda yaptığı kahvelerin bulaşığını yıkayan da, çalıştığı barı temizleyen de baristadır ve pis bir ortam müşterilerin de, mekandaki diğer çalışanların da hiç hoşuna gitmez. Bu yüzden baristanın temizliğe ayrıca dikkat etmesi gerekir.

Posted in Goodeer Coffee
Previous
All posts
Next

© 2024 Goodeer Coffee. All Rights Reserved.

Bu sitenin alt yapısı Buhusoft.com tarafından sağlanmaktadır.